Poradniki

Czyszczenie plastików samochodowych

To najbardziej wymagająca czynność przy sprzątaniu samochodu. Pielęgnacji wymagają wszystkie elementy z tworzyw sztucznych – nie tylko deska rozdzielcza, ale też okładziny drzwi, słupków czy tunelu środkowego. Najlepszy do tego celu będzie środek łączący cechy czyszczące i impregnujące. Czy w postaci pianki, mleczka, czy balsamu, z matowym albo błyszczącym wykończeniem – oferta rynkowa jest szeroka, a wybór zależy głównie od naszych preferencji. Liczy się skuteczność i staranne zaaplikowanie preparatu na wszystkie plastiki.

Producenci kosmetyków oferują preparaty do plastików w różnej formie, z wykończeniem z połyskiem lub matowym – wybór zależy od naszych preferencji. Ważne, by nanosić preparat na szmatkę, nie wprost na czyszczoną powierzchnię.

Uwaga: środek nanosimy na szmatkę, nie na czyszczoną powierzchnię, by nie popryskać okolicznych elementów. Należy go rozprowadzać po całej powierzchni, najlepiej w cieniu. W trudno dostępnych miejscach zamiast szmatki można użyć pędzelka. Porysowane plastiki (zwłaszcza typu black piano, czyli udające lakier fortepianowy) i okładziny drewniane lub aluminiowe można spróbować spolerować pastą lekkościerną, a następnie nawoskować.

Z kolei do czyszczenia kratek otworów wentylacyjnych przyda się sprężone powietrze, które można wykorzystać też do usuwania kurzu z trudno dostępnych szczelin. Do usuwania codziennych zabrudzeń przydadzą się chusteczki do plastików – warto mieć je w schowku.