Niewidzialna wycieraczka

Niewidzialna wycieraczka, czy ona w ogóle działa?

 

Praktycznie na każdej stacji benzynowej można kupić niewidzialną wycieraczkę, która ma za zadanie odpychać wodę. NIEWIDZIALNA WYCIERACZKA

Przednia szyba, podobnie jak inne elementy samochodu, nie jest idealnie gładka. Zarysowania, ubytki materiału czy przylegające do niej zanieczyszczenia o mikroskopijnych rozmiarach tworzą doskonały punkt wyjścia do dalszego zbierania się brudu lub zatrzymywania na powierzchni szkła wody.

 

Niewidzialna wycieraczka, a dokładniej nanocząsteczkowo-hydrofobowa warstwa, jest próbą rozwiązania tego problemu. W sprzedaży dostępne są preparaty w sprayu, w płynie lub w postaci mleczka. Instrukcje użycia zalecają, by przed aplikacją niewidzialnej wycieraczki, szyby dokładnie umyć oraz wysuszyć.
Po nałożeniu preparatu na szkło konieczne jest odczekać chwilę przed rozpoczęciem polerowania.
Po zakończeniu polerowania, widoczność nie jest w żaden sposób ograniczona.
Na szkle nie powstają żadne smugi czy niewystępujące wcześniej refleksy świetlne.

 

Niewidzialna wycieraczka zwiększa hydrofobowość szkła. W efekcie rozlana na nim woda zaczyna zbierać się w większe krople (niczym rtęć z rozbitego termometru), po czym spływa z szyby pod wpływem grawitacji lub pędu powietrza. Producenci niewidzialnych wycieraczek deklarują, że działają one już przy prędkościach nieznacznie przekraczających 50 km/h. Z testów i opinii kierowców wynika, że bliższe prawdy jest 70-80 km/h co może wpływać na szybkość odpychania kropli wody z szyby.

 

Jeżeli nie korzystaliście jeszcze z niewidzialnej wycieraczki a jesteście ciekawi jak działa poniżej zamieszczamy przykładowy filmik znaleziony na youtube.