Czyszczenie hamulców

Kategoria
Producent
Baza
Lepkość
API
ACEA
Norma
Przeznaczenie
Pojemność
Zapach
Napięcie
Moc
Podstawa
Na stanie
Zastosuj filtr
Kategoria
Baza
Przeznaczenie
Producent
Lepkość
API
ACEA
Norma
Zapach
Napięcie
Moc
Podstawa
Pojemność
Na stanie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Czyszczenie hamulców

Układ hamulcowy to jedna z najważniejszych części samochodu, której stan decyduje o bezpieczeństwie użytkowników pojazdu. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację elementów związanych z hamowaniem. Jedną z takich czynności jest czyszczenie zacisków hamulcowych.

Kiedy należy przeprowadzić czyszczenie zacisków hamulcowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często należy czyścić tarcze hamulcowe. Zwykle w książkach serwisowych brakuje informacji na ten temat, a większość autoryzowanych serwisów uważa, że lepiej wymienić cały układ, niż podejmować próby czyszczenia. Jednak z perspektywy użytkownika samochodu, czyszczenie zacisków hamulcowych jest znacznie tańsze, nawet jeśli wymaga poświęcenia kilku godzin pracy.

Czyszczenie zacisków hamulcowych zazwyczaj wykonuje się przy okazji innych prac, takich jak wymiana kół, reperacja układu kierowniczego czy amortyzatorów. To wtedy można zauważyć, że zaciski wymagają czyszczenia.

Jak wyczyścić zaciski hamulcowe?

Część mechaników poleca stosowanie płynu do czyszczenia zacisków hamulcowych, który jednak nie usuwa większych ognisk korozji. Najlepiej więc zastosować mechaniczne czyszczenie zacisków hamulcowych, które polega na usunięciu nalotu przy użyciu szczotki drucianej lub papieru ściernego. Następnie, z pomocą akcesoriów ściernych o różnej gradacji, usuwa się rdzę z zacisków. Po wyczyszczeniu konstrukcji warto ją pomalować bezbarwnym lakierem, co pozwoli zabezpieczyć ją przed powrotem korozji.

Środek do czyszczenia zacisków hamulcowych – jaki wybrać?

Czasem czyszczenie zacisków hamulcowych wymaga użycia mocnego środka, który usunie tłuste plamy, zabrudzenia z klocków czy pył drogowy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczny płyn. Środek pomoże usunąć najtrudniejsze zabrudzenia i może być stosowany do czyszczenia tarcz hamulcowych oraz zacisków z korozji.