Dobierz olej

Jak dobrać odpowiedni olej?

 

Trzeba pamiętać, by olej wybierać zgodnie z instrukcją i wytycznymi producenta z wzięciem pod uwagę osobliwych na dany moment cech silnika. Warto wspomnieć, że niewskazane jest także używanie lepszej jakości oleju w silniku, który do tej pory smarowany był olejem o niższych parametrach, gdyż może to powodować m.in. niepożądane rozszczelnienie układu smarowania.

Jeżeli w silniku znajduje się olej mineralny, to nie należy zastępować go olejem syntetycznym.

Ogólna zasada brzmi jednak, im wyższa jakość oleju silnikowego tym lepiej.

E

Baza olejowa

Oleje silnikowe syntetyczne są najrzadsze i będą doskonałym wyborem w przypadku samochodów nowych i świeżo opuszczających linię montażową, dużo bardziej gęste oleje mineralne będą z kolei idealnie sprawdzać się w starszych rocznikach.

E

Lepkość

Wielu kierowców uważa lepkość za najważniejszą cechę, tymczasem parametr ten jedynie określa łatwość przepływu oleju w danej temperaturze. Wszystkie oleje na rynku można sklasyfikować według wybranych wartości.

E

Jakość

oleje samochodowe o takiej samej lepkości stosowane są do smarowania zupełnie innych silników ze względu na ich jakość. Obowiązujące się dwie klasyfikacje pod względem jakości: europejski system ACEA (A, B, C, E) oraz amerykański system API (S, C, T, G).

Dobierz olej do Twojego samochodu.

olej castrol
olej mobil
oleje total
olej liquimoly
olej elf
oleje shell
olej motul
oleje texaco