DOBIERZ OLEJ

Jak dobrać odpowiedni olej?

 

Trzeba pamiętać, by olej wybierać zgodnie z instrukcją i wytycznymi producenta z wzięciem pod uwagę osobliwych na dany moment cech silnika. Warto wspomnieć, że niewskazane jest także używanie lepszej jakości oleju w silniku, który do tej pory smarowany był olejem o niższych parametrach, gdyż może to powodować m.in. niepożądane rozszczelnienie układu smarowania.

Jeżeli w silniku znajduje się olej mineralny, to nie należy zastępować go olejem syntetycznym.

Ogólna zasada brzmi jednak, im wyższa jakość oleju silnikowego tym lepiej.

E

Baza olejowa

Oleje silnikowe syntetyczne są najrzadsze i będą doskonałym wyborem w przypadku samochodów nowych i świeżo opuszczających linię montażową, dużo bardziej gęste oleje mineralne będą z kolei idealnie sprawdzać się w starszych rocznikach.

E

Lepkość

Wielu kierowców uważa lepkość za najważniejszą cechę, tymczasem parametr ten jedynie określa łatwość przepływu oleju w danej temperaturze. Wszystkie oleje na rynku można sklasyfikować według wybranych wartości.

E

Jakość

oleje samochodowe o takiej samej lepkości stosowane są do smarowania zupełnie innych silników ze względu na ich jakość. Obowiązujące się dwie klasyfikacje pod względem jakości: europejski system ACEA (A, B, C, E) oraz amerykański system API (S, C, T, G).

Dobierz olej do Twojego samochodu.